Ve vodovodním řádu je voda pod určitým tlakem. Tento tlak zajišťuje v budovách dostatečný proud vody pro sprchování, mytí rukou, dopouštění toalet apod. Jakmile dojde v budově k zásahu do tlaku respektive průtoku vody, začne docházet k poklesům tlaku vodu. Nedostatečný proud vody při použití více zařízení současně, nízký proud ve vyšších patrech apod. Proto se snižování průtoku řeší na každém zařízení individuálně. Průtok vody v budovách bývá zpravidla na úrovni 18-20 litrů za minutu.
Pro zajištění všech hygienických potřeb a udržení komfortu se snižuje průtok na jednotlivých zařízeních následujícím způsobem.
U umyvadlových baterií se snižuje průtok na úroveň 3,5 -6 litrů za minutu.
Sprchy mají snížený průtok 6-9 litrů za minutu.
Vždy je nutné vyzkoušet individuálně konkrétní zařízení, aby průtok vyhovoval potřebám uživatelů a byl zajištěn dostatečný tlak pro všechny navazující zařízení ve vodovodní soustavě.
Samostatnou kapitolou jsou toalety. V Evrope jsme zvyklí splachovat toalety pitnou vodou. O to důležitější je si uvědomit k jakému plýtvání zde dochází. Ačkoliv je dnes většina toaleta opatřena malým a velkým splachovačem, průzkumy prokázali, že cca 95% uživatelů na veřejných místech nerozlišuje mezi velkým a malým spláchnutím. 95% spláchnutí je pomocí velkého splachovače. Tím dochází ke kompletnímu vypuštění splachovací nádržky. Pokud toalety opatříme systémem WC-STOP, zajistíme tím tzv. vědomé splachování a uspoříme cca 50% pitné vody používané pro splachování. I zde je zajištěno zachování hygienických potřeb i uživatelského komfortu.
V rámci vodovodních auditů dochází u klienta i k praktické ukázce všech úsporných opatření.